TOP ▲

 

 

Saint George Days – 21st edition
21-29 April 2012

 

Jump to location:
Cultural Week, Permanent Programs, Stage A, Stage B, Cultural Garden Stage, Indoor Picnic, Horse Riding Rrograms, Youth Tent

 


Cultural week – Other locations

Saturday, April 21

19:00 Opening concert: Vox Humana choir, Csíkikamara orchestra (Miercurea Ciuc), Georgius orchestra , dirijor: Steffen Schlandt (Braşov), soloists: Sebestyén Lázár Enikő, Mocanu Prezsmer Erika, Szilágyi Zsolt, Sándor Árpád (Cluj Napoca) / Krisztus Király” Roman-Catholic Church
21:00 „Kalapos” dance house and folk pub / Bastion Restaurant(str. Oltului)
21:00 Saint George Rock Night 7. Performers: Acoustic Trio, Wortex, Carnival, No Sugar (Gheorgheni), Mercedes Band / Brava Club, Park Complex

Sunday, April 22

13:00 Opening exhibition: Traditional Orthodox icons from the perspective of a Catholic Szekler – photo exhibition of Karda Zoltán / Museum of the Romanian Intellectuality, basement of the Orthodox Cathedral
17:00 Theatre: Esőember, production of the “Orlai” Production Office’s and the Hungarian National Theatre’s (Budapest) artists / Tamási Áron Theatre, Great Hall
20:00 Jazz: Snaps Vocal Band feat. Luiza Zan (Bucharest)/ Di Stefano Bar
20:00 Theatre: Esőember, production of the “Orlai” Production Office’s and the Hungarian National Theatre’s (Budapest) artists / Tamási Áron Theatre, Great Hall
20:30 Theatre: Kíséret nélkül – independent musical event of Hernádi Judit / Studio Hall

Monday, April 23

10:00  The “ALMA” band’s concert for preschool children / Cultural Center of Trade Unions
12:00  Presentation of the Romanian community’s Honorary Citizen Awards / Orthodox Cathedral
13:00  The “ALMA” band’s concert for elementary school children / Cultural Center of Trade Unions
17:00 Theatre: Parti Nagy Lajos: A Bandy-lányok – Udvaros Dorottya, Hernádi Judit (Budapest) / Tamási Áron Theatre, Great Hall
18:00 Student choir festival, 3rd edition – Choirs performing: Székely Mikó College’s choir, Mikes Kelemen Lyceum’s choir, Reformed College’s choir, the Plugor Sándor Art High School’s Campanella” children’s choir, Eufónia” mixed youth coir and Szerenád’s chamber orchestra / Krisztus Király” Roman-Catholic Church
18:00 Classical music: Cantabile Trio (Könczey Kinga – flute, Szélyes Margit – soprano, Krecht Emese – piano) / the Plugor Sándor Art High School’s assembly hall
18:00 Opening exhibition: Landscapes, times, hats – from  Tóth Botond’s and Mihály Csaba’s collections / Babeş–Bolyai University, Facultaty of Political, Adminstrative and Communication Sciences, Department of Public Administration
18:00 Theatre: Igor Bauersima: Norway. Today –Andrei Mureşanu Theatre, responsible for project: Mirela Bucur, Claudia Ardelean, Ion Fiscuteanu Jr. / Bod Péter County Library
19:00 Opening exhibition: Common stranger – selection from the works of the Hungarian University of Fine Arts’Ph.D. students / House with Arcades
20:30 Theatre: Parti Nagy Lajos: A Bandy-lányok – Udvaros Dorottya, Hernádi Judit (Budapest) / Tamási Áron Theatre, Great Hall

Tuesday, April 24

17:00 Lét és líra játékmesterei – writer-reader meeting and  discussion with the poets Parti Nagy Lajos andKovács András Ferenc (Organizer: Bod Péter County Library, sponsor: Belletrist Association, Budapest – program entitled The book’s afterlife”) / Bod Péter County Library
18:00   Opening exhibition: 19 almost 20 / intermedia – selection from the works of students from Intermedia Department of  the Hungarian University of Fine Arts,  / MAGMA Contemporary Art Space
18:00   Storytelling evening for kids and adults with Berecz András (Budapest) / Tamási Áron Theatre, Great Hall
19:00 Székely Csaba: Bányavirág – Yorick Studio (Târgu Mureş) and the Tompa Miklós Company of the Târgu Mureş National Theatre / Kamara Hall
20:00 Sport: Sepsi FC – City’Us (Târgu Mureş) indoor football game, Romanian Cup semifinals, return match / Szabó Kati Sports Hall
20:30 The Electronic Museum Concert – Alba Ecstasy & Nord synthetizer concert  and musical instrument exhibition / Sekler National Museum, Bartók” Hall
21:00 Nékem csak Budapest kell – music theatre performance with dinner, Honvéd Band, kisHamlet workshop(Budapest) / Park Restaurant
21:30  Székely Csaba: Bányavirág – Yorick Studio (Târgu Mureş) and the Tompa Miklós Company of the Târgu Mureş National Theatre / Kamara Hall

Wednesday, April 25

14:00  University open days – Faculty of Economic Sciences and Business Administration, Department of Business Administration / Aula of the Babeş–Bolyai University’s affiliated departments
15:00 Greeting the couples celebrating their gold and diamond weeding/ Mayor’s Office, Wedding Hall
17:00 Movie projection: Focus Rectus Association: Saint George in my days , documentary80 minutes/ Tamási Áron Theatre, Great Hall
17:00 Book launch: book entitled Életem a futás written by Csutak Tamás having the subject of Gáll Lajos’s biography/ Bod Péter County Library, Gábor Áron” Hall
18:00  Theatre: Roland Schimmelpfennig: Az arab éjszaka – Honvéd Band, kisHamlet workshop(Budapest), director: Zakariás Zalán / New Studio, Tamási Áron Theatre
18:30 Opening exhibition: Armenian treasures – caftan in the fashion historyclothing creations designed by Simó Júlia, the exhibition will be opened by Kalamár György / House with Arcades, basement
19:00   Classical music: This Merry Pleasant Spring – Musick’s Delight (Switzerland) viola da gamba concert / Krisztus Király” Roman-Catholic Church
20:30 Theatre: Roland Schimmelpfennig: Az arab éjszaka – Honvéd Band, kisHamlet workshop(Budapest), director: Zakariás Zalán / New Studio, Tamási Áron Theatre
21:00  Pop Iván alternative musical event (Budapest- Saint George) / Di Stefano Bar

Thursday, April 26

12:00 Saint George EXPO – Opening / New Sports Hall
17:00 National Children’s Theatre Festival – 6th edition – closing ceremony, Mozsikácska” children’s concert performed by Orbán Ferenc and his friends / Váradi József” Primary School’s Assembly Hall
17:00 Opening exhibition: collective exhibition of the members of the Gyárfás Jenő” Association of Amateur Artists / Kónya Ádám” Cultural House
17:30 Theatre: Vidám jelenetek-writings of Nóti Károly – Visky Árpád” Theatre Circle / Kónya Ádám” Cultural House
18:00 Recitation: A szeretet törvénye” – performance of writer Balogh Béla (Hungary) / Bod Péter County Library, Gábor Áron” Hall
18:00 Theatre: A. P. Csehov: Măscăriciul – Bulandra Theatre (Bucharest), director: Horaţiu Mălăiele / Tamási Áron Theatre, Great Hall
18:00 Christian pop music: Korál-sziget Band (Budapest), warm up band: Üzenet Band (Târgu Secuiesc-Cernat) / Evangelical Church
19:00  Mága Zoltán violinist’s concert – with the recommendation of the Székely Hírmondó” daily newspaper / Krisztus Király” Roman-Catholic Church
20:00 Theatre: Drought – dance-poetry performance of actress Bicskei Zsuzsanna / Lajtha László Studio Room
20:00 Indoor picnic: special edition of the “Chance” Board Game Club – organized by Saint George Cultural and Youth Capital of Szeklerland / the old “Maimuţa Plângătoare” Restaurant (str. Gödri Ferenc nr. 16)
20:30  Indoor picnic opening: PETIT DUETTE (Várhelyi Attila-piano, Benedek Ágnes-vocalist) / the old “Maimuţa Plângătoare” Restaurant (str. Gödri Ferenc nr. 16)
22:00  Indoor picnic: Silent Dance, headphone party – DJs: Chionghee, Dubase, Küb_Beat / the old “Maimuţa Plângătoare” Restaurant (str. Gödri Ferenc nr. 16)

Friday, April 27

10:00 Roundtable discussion entitled Ethics, politics, civil society, education, in honor of the 300th anniversary of the birth of J. J. Rousseau. Main organizer and moderator: Univ. Prof. Dr. Egyed Péter, Babeş-Bolyai University (Cluj Napoca). Participants: professor, school director Dr. Prahovean Vasile, Sfântu Gheorghe; Assistant Professor Dr. Demeter Attila, Babeş-Bolyai University; Scientific Researcher Dr. Soós Amália, Babeş-Bolyai University; Univ. Prof. Dr. Balogh Brigitta, Partium” Christian University; Borbáth Endre, Babeş-Bolyai University student; Univ. Prof. Dr. Bíró Béla, Sapientia” Hungarian University of Transilvania / Bod Péter County Library, reading room
14:00 Hungarian regions’ cuisine: grand opening of Paprika Inn / Sekler National Museum, Cultural Garden
14:30 The wine yard’s official opening / Cultural Garden
15:00 National Children’s Theatre Festival – 6th edition – closing ceremony / Váradi József” Primary School’s Assembly Hall
16:00 Fairyland – interactive games for children in the fair organized by the Caritas Foundation from Alba Iulia (closing time: 19:00)  / Sekler National Museum, Cultural Garden
16:00 Riding skills competition / along the road towards Şugaş Băi
16:00 Horseback archery demonstration: Pászka Lehel, member of the Kassai” Horseback Archery School and his team / near the Town Sports Hall
17:00  Opening Exhibition: Lukács Sándor Lucky’s caricatures / Sugás Restaurant
18:00  Ballet performance: Nutcracker, fairytale ballet – School of ballet of the Popular Art School, director-choreographer: Benkő Gizella, costumes: Szász Éva, musical assistent: Márk Ildikó, Szilágyi Herbert Zsolt / Tamási Áron Theatre, Great Hall
21:00  Indoor picnic: Loud party – special guest: DJ Dunkelbunt (Austria), warm up: DJ Goranga, followed by DJ Missile / the old “Maimuţa Plângătoare” Restaurant (str. Gödri Ferenc nr. 16)
22:30  Jazz-blues jam session / Di Stefano Bar
23:00 Foam Party / Energy Play Club
23:50 “Etajul 4” concert (Bucharest) / Old Man’s Pub
23:59 Ganxta Zolee és a Kartel” concert / La Rocca Club, Cultural Center of Trade Unions

Saturday, April 28

9:00  National amateur table tennis competition – organizer: Electrica" Sports Club/ „Puskás Tivadar” Technical School’s sports hall
9:30 Speed climbing competition – organizer: Alpamayo Srl., on the spot registrations from 8:30 / Elizabeth park, Soviet monument
9:30 17th Alpha physicists’ competition for VII-VIII grade students / Mikes Kelemen Lyceum
10:00 Traditional riding program: entry of horse riding traditionalists, setting up the camp and the yurt / near the Town Sports Hall
10:00 Inauguration ceremony of the Scouting Home and Museum str. Spitalului nr. 11
10:00 The Gáll Lajos” Running Day – 22nd edition – the Gáll Lajos” running circle / start from the front of the Mihai Viteazul” High School
10:00 BERNÁD ERZSÓ Annual Basket Ball Competition – organized by the ÖTYE Club/ Sports hall of the Mikes Kelemen Lyceum
10:00 Choir meeting of the Evanghelical Congregations from the Burzenland – 11st edition/ Evanghelical Church
10:00 Cooking contest: Spring Flavors in Three Chairs – registration / near the New Sports Hall
11:00 Fairyland – interactive games for children in the fair organized by the Caritas Foundation from Alba Iulia (closing hour: 18:00) / Sekler National Museum, Cultural Garden
11:00 Streetball Competition (on the spot registrations until 10:30) / in front of the Tribel” Restaurant
11:00 World on wheels – bicycle, tricycle and scooter competition for preschool children – Homa Srl., Jaxtrem Sport Club  / on the upper alley of the Elizabeth park
11:00 Covasna County Mayors’ meeting, organizer: Covasna County Council / in front of the Park Restaurant
11:00 Cooking contest: Spring Flavors in Three Chairs – competition and jury / near the New Sports Hall
11:30 Fiddler music: Koós Éva, Buta Árpád, Diós Brigitta – accompanied by Benedek Károly and his popular orchestra, co-organizer: Covasna County Cultural Center / in front of the Park Restaurant
12:00 Ox on a spit/ in front of the Park Restaurant
13:00 Bike trial competition organized by Junior European Champion Orbán Bara Gábor / in front of the Cultural Centre of Trade Unions
13:00 Traditional riding program: Equestrian dressage, instructor: Lucz Levente, member of the“Csodaszarvas” Horseback Archery Association (Ciceu) / near the Town Sports Hall
14:00 Traditional riding program: Hussar demonstration and battle sequences – the “Szilaj” Association and the “Horváth Ignác” Traditional Group (Mărtineni) / near the Town Sports Hall
15:00 Traditional riding program: Presentation of weapons, Hussar clothings and other instruments, horseback riding for children / near the Town Sports Hall
15:00 Record attempt: 100-kg potato bread/ courtyard of the Diószegi” Bakery
15:00 Cooking contest: Spring Flavors in Three Chairs – award ceremony / near the New Sports Hall
16:00  Competition: the strongest man from Saint George – registrations from 15:00) / in front of the Tribel” Restaurant
17:00 Traditional riding program: Yurta visiting until sundown / near the Town Sports Hall
21:00  Popular dance house / Lajtha László Studio Room
21:00  Indoor picnic: Silent Dance, headphone party – DJs: Missile, Barna, Kusmo / the old “Maimuţa Plângătoare” Restaurant (str. Gödri Ferenc nr. 16)
22:30 Jazz-blues jam session / Di Stefano Bar
23:00  Sax&Tech Party / Energy Play Club
23:50 Record launch concert of Marcian Pertescu & Trenul de noapte (Bucharest) / Old Man’s Pub

Sunday, April 29

10:00  Traditional riding program: presentation of archery and Baranta tools, horseback riding / near the Town Sports Hall
10:15 Duatlon (registration from 9:00) – Alpin Sport Association/ start from the front of the Mihai Viteazul” High School
11:00 Traditional riding program: Equestrian dressage, instructor: Lucz Levente, member of the“Csodaszarvas” Horseback Archery Association (Ciceu) / near the Town Sports Hall
12:00 Traditional riding program: Horseback riding / near the Town Sports Hall
12:00 Traditional riding program: Zalán futása – equestrian theatre performance with the participation   of the “Szilaj” Association, the “Kiss Sándor” Baranta Group from Burzenland, the “Czecz János” Baranta Group from Ghidfalău, the Tuzson János” Baranta Group from Belani, the Gábor Áron” Baranta Group from Breţcu and the cavaliers of the “Saint George” Baranta Military from Saint George
13:00  Pro-Urbe Award Ceremony, with the contribution of Sebestyén-Lázár Enikő (soprano), Barabás Lajos (tenor), Lőfi Gellért (piano) Bod Péter” County Library, Gábor Áron” Hall
16:00 Tow truck competition (registrations from 14:00) / in front of the Park Restaurant

Permanent programs

21–29 April, 10:00–17:00  Archeological exhibition: the Păuleni Ciuc prehistoric settlement Dâmbul Cetăţii / Easthern Carpathians National Museum
21–29 April, 10:00–17:00 Local-history exhibition: The first Romanian school from Saint George / str. Váradi József, nr. 38 
22–29 April, 10:00–18:00   Photo exhibition: Flowers of Transylvania – specific scenes from the life of Transylvania / Szekler National Museum
22–29 April, 10:00–20:00 Photo exhibition from the works of students working in the Children’s Palace’s photo club
24–28 April, 10:00–18:00 Exhibition: Landscapes, times, hats – from  Tóth Botond’s and Mihály Csaba’s collections / Babeş–Bolyai University, Facultaty of Political, Adminstrative and Communication Sciences, Department of Public Administration
24–28 April, 10:00–18:00 Exhibition: Common stranger – selection from the works of the Hungarian University of Fine Arts’Ph.D. students / House with Arcades
24–29 April, 10:00–18:00 Practice artisanry with us! – creative workshops, traditional crafts with local craftsmen, face painting, outdoor exhibitions, lottery and many other surprises / in the courtyard of the National Museum of Eastern Carpathians
25–29 April, 11:00–19:00 Exhibition: 19 almost 20 / intermedia – selection from the works of the Hungarian University of Fine Arts’students, IntermediaDepartment/ MAGMA Contemporary Art Space
26–27 April, 09:00–15:00  National Children’s Theatre Festival – 6th edition / Váradi József” Primary School’s Assembly Hall
27–29 April, 10:00–17:00 Horse riding lessons - Barabás Riding School (Arcuşi) near the Town Sports Hall
27–29 April, 10:00–18:00

Saint George EXPO – international exhibition and fair

Open daily between 10-18, until Sunday, 14:00/  New Sports Hall

27–29 April, 10:00–18:00  Guided tour in the Szekler National Museum, ticket prices: 6/3 lei, guided tours for groups: 18 lei / Szekler National Museum
27–29 April, 13:00–19:00 Special edition of the Chance” Board Game Cluborganized by Saint George Cultural and Youth Capital of Szeklerland / the old “Maimuţa Plângătoare” Restaurant (str. Gödri Ferenc nr. 16)
27–29 April, 16:00–19:30 Wine and culinary demonstration and presentation – during the breaks between the concerts, Friday and Saturday from 16, 17:30 and 19 hours and Sunday from 17, 18:30, 20 hours / Cultural Garden
28 April, 10:00–18:00 Cooking contest: Spring Flavors in Three Chairs / near the New Sports Hall
28 April, 14:00–18:00  Outsider Music Fest 2012 – artistic festival of people with disabilities. Performers: theÍrisz” drama group, Philadelphia Pro Familia Support band, the Írisz house’s dance group and band, the “Szivárvány” band from Tordas, Hungary and Krizbai Teca from Hungary / Írisz house, str. Lăcrămioarei nr. 5
28–29 April, 10:00–17:00  Horse riding program – Count Kálnoky” Horse Riding School (Valea Crişului) / near the Town Sports Hall
28–29 April, 10:00–21:00  Opening Exhibition: Lukács Sándor Lucky’s caricatures / Sugás Restaurant

STAGE A”– FREEDOM SQUARE

Friday, April 27

16:00 Knock Out (RO)
18:00 Geszti Péter and the Gringo Sztár (HU)
20:30 Irigy Hónaljmirigy – masquerade ball recommended by the Erdély FM radio, “Get dressed in Carnival costume and join the party” (HU)
23:00 Hooligans (HU) – concert supported by Depo

Saturday, April 28

16:00 Cry Free – Deep Purple's Favourite Tribute (HU)
17:45 4 for Dance (HU)
19:00 Taxi (RO) – concert supported by Covalact
21:00 Republic (HU)
23:00 Boban and Marko Marković Orchestra (SB)
01:00 Stroke 69 (RO)

Sunday, April 29

15:30 Haydn Dean's Big Band (RO–IR)
17:00 Holdviola (HU)
19:00 Iris & Felicia Filip (RO) – concert supported by Tricomserv and Arcon
21:15 Drawing the Saint George Days” lottery
21:30 Omega (HU)
23:00 Fireworks – gift offered by Autoliv 
   
  Location: Freedom Square

   STAGE B” – SAINT GEORGE SQUARE

Thursday, April 26

15:00  Student Ensembles’ National Meeting
19:45 Announcement of results
20:00 The winning ensemble’s concert
21:00 Guest star: KALAPÁCS (HU) – Best of Pokolgép concert

Friday, April 27

12:00 The 21st Saint George Days performers’ ceremonial procession
12:30  Fair opening speech of Mayor Antal Árpád András
12:45 Concert of the Kováts András Youth Orchestra from Réty
14:00 The Plugor Sándor Art High School’s brass quintet
14:40  Ida Aerobic
15:20  Karate demonstration – Shoto Team
15:45 Mini Zumba demonstration – Vitus Kinga and her team
16:00 Modern dances – Children’s Palace’s dance groups
16:40 Fashion show: KreaKids Studio
17:30 KATAPULT rock concert (Cluj Napoca – Sfântu Gheorghe)  
19:00  SZABÓ ELŐD (X-Faktor 2010) and the TITÁN (Reghin)
21:00 VAD FRUTTIK (HU)
23:15  ROLE – 25th jubilee concert

Saturday, April 28

10:30 Ecumenical devotion: A drop in the soul – Life in the soul group
11:15 The Őszirózsa” pensioners’ choir
11:45 The Őrkő” Traditional Folk Dance Ensemble
12:45 Antal Tibor and his band – “csángó” folk-songs from Ghimeş
13:30 SZIVÁRVÁNY BAND (Tordas, HU) and Krizbai Teca (Maglód, HU) – concert of disabled people organized by the Írisz House
14:30 Tambourine band from Csolyospálos and lowland dances (HU)
15:00 Terminal drawing of the Háromszék Daily Newspaper’s Grand Prize Game
15:40  LÁSZLÓ ATTILA (Târgu Secuiesc) – winner of the Csillag Születik 2011 talent contest
16:45 GERI GÁBOR AND THE BETLI DUÓ (HU)   
18:30   CELEST (Braşov) – progressive rock concert
20:00 MASZKURA ÉS A TÜCSÖKRAJ (HU) – recommended by the Erdély FM radio
21:30 FIRKIN – the mad Irish band(HU)
23:45  Varga Miklós and the Időgép concert(HU)

Sunday, April 29

11:00 Ceremonial blessing and receipt of the 100 kg homemade Sekler patato bread
11:30 Ecumenical worship with the participation of the historical churches
13:00 Syncron dance group (Baraolt)
14:00 Youvennis Group (Întorsura Buzăului)
14:45 Drawing of the Székely Hírmondó Daily Newspaper’s prize game
15:30  TIX-IT AND OPRA MONICA (Sfântu Gheorghe –Braşov)
17:00 PROG.ORGAN and Kátai Judit – progressive rock concert
18:30 CRUSH rock band (Sfântu Gheorghe)
20:00 WATERLILY'S BAND (Braşov- Sfântu Gheorghe)
21:00 Concert of the EQUINOX band and the local young talents (Târgu Secuiesc – Sfântu Gheorghe) – recommended by the Székely Hírmondó Daily Newspaper
   
  Location: Saint George Square

Cultural Garden Stage – Sekler National Museum

Friday, April 27

12:00 Folk dance: the Váradi József High School’s IV. B, I. B, III. E classes, the Székely Mikó College’s III. A, B, C classes, and the Mikes Kelemen Lyceum’s II. B class. Instructors: Virág Endre and Virág Imola
13:00 Dance house for children – FOLKER band
14:30 Százlábú” and the Százlábacskák” folk dance ensembles – Instructors: Virág Endre, Virág Imola, Tőkés Zsolt and Tőkés Edit          
15:00 Children’s concertMozsikácska – Orbán Ferenc and his friends
 


Jazz Stage

16.30 SESSION JAZZ BAND (Sfântu Gheorghe)
18:00  ST. GEORGE QUINTET (Sfântu Gheorghe)
19:30 SZŐKE NIKOLETTA QUARTET (Budapest)
21:00 FREE CONNECTION (Sfântu Gheorghe) - recommended by the Székely Hírmondó Daily Newspaper

Saturday, April 28

10:00 Folk dance program of nursery and preschool children: Benedek Elek Kindergarten (preparatory and large group), Kindergarten nr. 5 (preparatory and mixed group), Gulliver Daycare (Napocska és Békák groups), Váradi József High School’s II. B and C classes, Ady Endre High School’s Zúzmara and Jégvirág folk dance ensembles, Kőrösi Csoma Sándor Kindergarten’s Napraforgó Group, Pinocchio Daycare (preparatory and large group), Hófehérke Kindergarten’s Méhecske, Kukucsi, Micimackó, Csicsergő, Szivárvány, Csibészek, Vackor and Törpék groups – instructor: Gáspár Attila, choreographer
12:00  Folk dance: a Váradi József High School’s I. C, D, II. E, III. C, IV. D, F classes. Instructors: Virág Endre and Virág Imola
13:00  Székely Mikó College’s folk dance group
13:45 Fenyőcske folk dance group (Kónya Ádám Cultural House) and the Izvoraşul group’s show
 
Blues stage
15:00  EXIT BLUES BAND (Sfântu Gheorghe)
16:30 SÉTA A KACSÁMMAL (Sfântu Gheorghe)
18:00 RAREŞ TOTU BLUES TRIO (Bucureşti)
19:30 BORSODI BLUE TRIO (Békéscsaba) - recommended by the Székely Hírmondó Daily Newspaper
21:00 BLÚZ BEND (Sfântu Gheorghe)

Sunday, April 29

10:00 Folk dance program of nursery and preschool children – Zsombor folk dance ensemble (Bixad), Murgó folk dance ensemble (Micfalău), Vörösbegy folk dance ensemble (Bodoc), Csere folk dance ensembles (Uzon) – instructor: Gáspár Attila, choreographer
11:00  Folk dance: Romanian and Hungarian dances – The Children’s Palace’s Batyus folk dance ensemble and the folk dance ensemble of the Children’s Club from Întorsura Buzăului        
12:20 MÁCSAFEJ band (Sfântu Gheorghe)
13:30  Moustache competition – organized by the Sepsi Radio and the Székely Hírmondó Daily Newspaper
 
World Music Stage
14:40 Szekler band (Szekler Land)
16:00 IMPRO-VÍZIÓK 2.2 (Sfântu Gheorghe)
17:30 JEDAM (Sfântu Gheorghe –Miercurea Ciuc–Târgu Mureş)
19:00 FABULA RASA and SZIRTES EDINA „MÓKUS” (Budapest)
20:30 MAKÁM (Budapest)
   
  Location: Courtyard of the Szekler National Museum

Indoor picnic

Thursday, April 26

20:00 Indoor picnic: special edition of the “Chance” Board Game Club – organized by Saint George Cultural and Youth Capital of Szeklerland
20:30 PETIT DUETTE (Várhelyi Attila-piano, Benedek Ágnes-vocalist)
22:00 Silent Dance, headphone party – DJs: Chionghee, Dubase, Küb_Beat

Friday, April 27

21:00 Loud party – special guest: DJ Dunkelbunt (Austria), warm up: DJ Goranga, followed by DJ Missile

Saturday, April 28

21:00 Silent Dance, headphone party – DJs: Missile, Barna, Kusmo
   
  Video projections: VJ Lamaskier (Tündérground)
   
  Location: the old “Maimuţa Plângătoare” Restaurant (str. Gödri Ferenc nr. 16)

 

Horse riding programs

Friday, April 27

16:00 Horseback archery demonstration: Pászka Lehel, member of the Kassai” Horseback Archery School and his team

Saturday, April 28

10:00 Traditional riding program: Entry of horse riding traditionalists, setting up the camp and the yurt
13:00  Traditional riding program: Equestrian dressage, instructor: Lucz Levente, member of the“Csodaszarvas” Horseback Archery Association (Ciceu)
14:00 Traditional riding program: Hussar demonstration and battle sequences – the “Szilaj” Association and the “Horváth Ignác” Traditional Group (Mărtineni)
15:00 Traditional riding program: Presentation of weapons, Hussar clothings and other instruments, horseback riding for children
17:00 Traditional riding program: Yurta visiting until sundown

Sunday, April 29

10:00 Traditional riding program: presentation of archery and Baranta tools, horseback riding
11:00 Traditional riding program: Equestrian dressage, instructor: Lucz Levente, member of the“Csodaszarvas” Horseback Archery Association (Ciceu)
12:00 Traditional riding program: Horseback riding
12:00  Traditional riding program: Zalán futása – equestrian theatre performance with the participation   of the “Szilaj” Association, the “Kiss Sándor” Baranta Group from Burzenland, the “Czecz János” Baranta Group from Ghidfalău, the Tuzson János” Baranta Group from Belani, the Gábor Áron” Baranta Group from Breţcu and the cavaliers of the “Saint George” Baranta Military from Saint George

Permanent programs

27–29 April, 10:00–17:00  Horse riding lessons – Barabás Riding School (Arcuşi)
28–29 April, 10:00–17:00 Horse riding program – Count Kálnoky” Horse Riding School (Valea Crişului)
   
   

Youth Tent

Organized by the Covasna County Youth Association HÁRIT” and the “Pentru Comunitate” Association

Friday, April 27

15:30 Official opening of the Youth Tent, musical performance by the Ecou band
16:00 Launching of the “Youth and the Saint George Days” photo contest
16:30 Registrations for “Treasure Hunt”, the largest treasure hunt team competition from Saint George – organizers: the “Mihai Viteazul” High School’s Student Council and the Covasna County Youth Association HÁRIT”
17:00 Opening of the “Living Library”, a program of “direct reading” to eliminate prejudice and to increase people’s empathy – organizers: the “Ecou” Association and the “HITI” Volunteer Center
18:00 Autograph session: Irigy Hónaljmirigy
19:00  Autograph session: Hooligans
20:30 Concert of the “Ecou” band: Emil Pantelimon and Kolumbán Zenge (vocals), Eduard Sonea (vocals, guitar), Cristian Urzică (lead guitar), Ujvarosi Alexandru (bass), Adrian Muntean (beatbox)
21:30 Schoolastic band: Kertész Huba (lead guitar), Nagy Szilvia, Bartos Barna şi Kolumbán Zenge (vocals), Szabó-Sebők Előd (bass), Fülöp Réka (synthesizer), Ceryák István (drums), instructor: Kertész János
22:00  Karaoke Party
23:00  Oriental electronic underground concert: Science Function Sound System (Cluj Napoca)

Saturday, April 28

10:00 Workshops with and for the youth
10:00 Information seminar regarding the admissions to the Babeş–Bolyai University’s affiliated departments from Saint George - Dr. Fosztó Mónika, Assistant Dr. Olteanu Laura
11:00 Craft workshop – Saint George Youth Club
12:00 Photo hunt – Saint George Youth Council
13:00 Start of the “Teasure Hunt” competition
13:00 Economic forum: 12 entrepreneurs/12 months – Junior Business Club
14:00  Lecture: offhand interviews, laboratory experiments – Sapientia University, Faculty of Technical and Social Sciences (Miercurea Ciuc)
16:00  Presentation: Saint George, customs and traditions in the city of Cahul and other regions, with teachers and students from the Haşdeu University from Cahul (Moldavian Republic)
17:00 Autograph session: Taxi
18:00 The Treasure Hunt” competition’s awards ceremony
19:00 Autograph session: Republic
21:00 Acoustic concert: Acoustic Trio (Sfântu Gheorghe)
22:00 Blues-rock concert: F. A. N. (Braşov)
23:00 Beatbox concert: VIP Beat Joc (Transylvania)
00:30 Party

Sunday, April 29

11:00 Information seminar regarding the admissions to the Babeş–Bolyai University’s affiliated departments from Saint George - Dr. Fosztó Mónika, Assistant Dr. Olteanu Laura
14:30 Foosball contest
15:00 Traditional “bulz” – the “Constantin Brâncuşi” Technical High School’s Student Council
16:00  Autograph session: Iris and Felicia Filip
17:00 Stand-up comedy with Zsók Levente and his friends
19:00 Autograph session: Holdviola
20:00 Pop-punk alternative concert: Crazy Snowman (Children’s Palace, Sfântu Gheorghe)
21:00 Death-pop concert: Broken Smile (Dombóvár, Magyarország)
22:00 Retro party

Permanent programs

28–29 April, 13:00–19:00    “Living Library”, a program of “direct reading” to eliminate prejudice and to increase people’s empathy – organizers: the “Ecou” Association and the “HITI” Volunteer Center
   
  Location: The Mayor’s Office’s parking lot, entrance through the passage near the Saint George Days’ Organizing Office